kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Era Nowe Horyzonty - filmowe dni we Wrocławiu
2008/7/8 1:36:47

W dniach 17 - 27 lipca odbędzie się we Wrocławiu 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zostanie pokazanych ponad 230 filmów pełnometrażowych, pochodzących z 50 krajów , spośród których ponad 120 tytułów będzie miało polskie premiery oraz 340 filmów krótko i średniometrażowych.


Na tegorocznej, 8. już edycji festiwalu zostanie zaprezentowanych niemal 460 filmowych niespodzianek z całego świata, które będzie można obejrzeć na blisko 650 pokazach. Podczas Festiwalu nie zabraknie również tradycyjnych spotkań z twórcami i artystami, a także licznych wydarzeń towarzyszących. W ubiegłym roku 11 festiwalowych dni przyciągnęło do Wrocławia blisko 123 000 widzów.

W trakcie Festiwalu Era Nowe Horyzonty goście odwiedzający Wrocław będą mogli wziąć udział także w wielu muzycznych wydarzeniach towarzyszących: koncertach, pokazach kina niemego z muzyką na żywo oraz wieczorach w klubie festiwalowym.
Festiwal otworzy najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „Cztery noce z Anną”, w którym reżyser opowiada intymną historię miłosną (w rolach głównych Artur Steranko i Kinga Preis). Będzie to polska premiera filmu prezentowanego w tym roku na festiwalu w Cannes jako film otwierający prestiżową sekcję Piętnastka Realizatorów. Był to jedyny polski reprezentant w selekcji oficjalnej canneńskiego festiwalu, został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków. Drugim filmem otwierającym festiwal będzie „Boski” (Il Divo/ Client), zrealizowany przez Włocha Paolo Sorrentino, wnikliwy, choć pełen ironii i złośliwości portret premiera Włoch Giulio Andreottiego oskarżonego o współdziałanie z mafią. Film ten otrzymał nagrodę jury na tegorocznym festiwalu w Cannes. Filmem zamknięcia festiwalu będzie belgijsko-francuskie „Milczenie Lorny” (Le silence de Lorna/ Lorna's Silence) - nowy obraz braci Dardenne - dwukrotnych zwycięzców canneńskiego festiwalu, których „Dziecko” kilka lat temu otwierało festiwal Era Nowe Horyzonty, a twórcy byli obecni na otwarciu. „Milczenie Lorny” (nagroda
w Cannes za najlepszy scenariusz) opowiada historię młodej albańskiej imigrantki, która szuka możliwości legalnego pobytu w Belgii dzięki fikcyjnemu małżeństwu z obywatelem tego kraju.
W najważniejszym cyklu festiwalu - międzynarodowym konkursie Nowe Horyzonty - tradycyjnie znajdzie się 18 premierowych filmów, wybranych spośród setek tytułów prezentowanych na festiwalach filmowych na całym świecie. Jednemu z tych właśnie filmów publiczność przyzna Grand Prix - nagrodę główną festiwalu.
Po raz trzeci zorganizowany zostanie konkurs Nowe Filmy Polskie, prezentujący filmy polskie, zarówno fabularne, jak i dokumentalne. W tym roku w nowej formule, do selekcji przyjmowane są filmy, które miały swoją premierę po 29 lipca 2007 roku, zarówno tytuły premierowe, ale także i te, które były pokazywane w kinach oraz na innych polskich i zagranicznych festiwalach.
Międzynarodowe jury przyzna zwycięzcy Wrocławską Nagrodę Filmową, ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia, w wysokości 100 tysięcy złotych (60 tysięcy dla reżysera i 40 tysięcy dla producenta). W tym roku po raz pierwszy jury przyzna także nagrodę za najlepszy debiut reżyserski w wysokości 40 tysięcy złotych, którą ufundował Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Odbędzie się także konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe - pozwalający festiwalowej publiczności na bieżąco śledzić polską produkcję krótko- i średniometrażową. Filmy będą podzielone na trzy części - dokumenty, animacje i fabuły. Cykl ten organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.
W programie przewidziano też pokaz filmów brazylijskich i nowozelandzkich. Będą też filmowe propozycje dla najmłodszych. Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg koncertów oraz pokazów filmów niemych z muzyką na żywo.
Szczegółowe informacje i program festiwalu dostępne są naOprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Era Nowe Horyzonty, film, kultura


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»