Od 10 marca do 10 maja w piwnicach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu czynna będzie wystawa edukacyjna poświęcona wizerunkowi kobiety we wczesnym średniowieczu. W trakcie zwiedzania ekspozycji będzie można przekonać się naocznie, jak wyglądały kobiety sprzed tysiąca lat, jakie nosiły ubiory, ozdoby, a nawet jaki makijaż zwykły nakładać. W dniu otwarcia wystawy odbędą się wykłady, warsztaty oraz pokaz „mody pradziejowej” od epoki lodowcowej do średniowiecza.
Celem wystawy "Kobieta we wczesnym średniowieczu" jest przybliżenie świata kobiet żyjących w czasach wczesnego średniowiecza - u Słowian i Wikingów. Autorzy ekspozycji podkreślają, że w obu tych kulturach kobiety cieszyły się ogromnym szacunkiem i zajmowały wysoką pozycję społeczną. Były nie tylko towarzyszkami mężczyzn i matkami, ale brały udział w zgromadzeniach, na których ustanawiano prawo. Ich rola w społeczeństwie była równa roli mężczyzn.
Wystawa będzie nie tylko prezentowała sceny i przedmioty związane z pracami domowymi kobiet, ale również elementy związane ze sferą duchowości. Na wystawię będzie można zobaczyć kobiety kapłanki, kobiety władczynie oraz kobiety w mitologii. Pokażemy tez panująca w IX- XI w. modę i przedmiotu użytku codziennego.
10 marca, w dniu otwarcia ekspozycji, zaplanowano kilka atrakcji. Oprócz wykładów („Kobieta epoki lodowcowej”, „Archeologia i kobiety”), na dziedzińcu poznańskiego Muzeum Archeologicznego odbędzie się pokaz „mody pradziejowej” od epoki lodowcowej do średniowiecza. Dla dzieci przygotowano warsztaty archeologiczne i zabawy, wśród nich m.in. prehistoryczne wybory miss i walkę z herosami "w spódnicach". Wystawa została przygotowana przez Grupę Walhalla - Inscenizacje Historyczne.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »