kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kobieta za obiektywem
2007/5/2 0:10:00

Od 11 do 13 maja w warszawskim kinie Luna potrwa Festiwal Filmów Tworzonych i Współtworzonych przez Kobiety "Kobieta za obiektywem". Festiwal powstał z myślą o promocji twórczości kobiecej.

W ramach festiwalu odbędą się warsztaty filmowe, debata dotyczącą sytuacji kobiet w polskim przemyśle filmowym, wystawa fotografii. Pokazanych zostanie ok. 40 filmów. Wśród nich znajdą się fabuły - polskie i zagraniczne, dokumenty - współczesne i te z epoki PRL oraz etiudy z łódzkiej szkoły filmowej.

W programie „Podróż Niny”, film Leny Einhorn, pokazujący historię młodej dziewczyny dorastającej w warszawskim getcie. Scenariusz został oparty na prawdziwej historii matki reżyserki - Niny Einhorn. Obraz otrzymał nagrodę Szwedzkiego Instytutu Filmowego za najlepszy film i scenariusz. W roli głównej występuje tu Agnieszka Grochowska.

Ponadto w programie: wielokrotnie nagradzany (m.in. laureat Złotej Kamery za najlepszy debiut na MFF w Cannes w 2004 roku) obraz Izraelitki Keren Yedaya pt. "Mon tresor", historia dwóch kobiet - matki, która jest prostytutką oraz córki, która musi sobie z tym jakoś radzić; australijski obraz „Salto”, w reżyserii Cate Shortland, historia nastolatki, która ucieka z domu i szuka miłości i ciepła w przelotnych romansach. Obraz ten zdobył 38 nagród i 10 nominacji, m.in. Nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, najlepszego filmu, a także za najlepszy scenariusz i reżyserię.

Z cyklu dokumenty - kontrowersyjny film Agnieszki Trzos "Wiedźmy". Opowieść o procesie przebudzenia kobiet, o potrzebie poszukiwania własnej tożsamości, rozwijaniu samoświadomości i docieraniu do źródeł kobiecej mocy. Festiwal zamknie pokaz filmów niemych z muzyką na żywo. Będą to dwa filmy Germaine Dulac "La souriante madame Beudet" - "Uśmiechnięta Pani Beudet" z 1923 r. oraz "La Coquille et le Clergyman" z 1926 r. - "Muszelka i pastor".



Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kino, kobieta, reżyser


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »