kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Wybór wierszy miłosnych Szymborskiej
2007/12/18 13:06:30

„Miłość szczęśliwa i inne wiersze” to pierwszy w Polsce wybór wierszy miłosnych Wisławy Szymborskiej. Ukazał się 26 listopada nakładem wydawnictwa a5. Jego autorem jest Ryszard Krynicki.

Ten niejako podskórny, ale jakże istotny wątek w twórczości poetki, oparty jest na uważnej obserwacji, nierzadko gorzkiej czy ironicznej refleksji, ale też wierze w potęgę uczucia. „Miłość szczęśliwa” pokazuje różne oblicza miłości: codziennej, przelotnej, wiecznej, radosnej, cierpkiej i wymagającej, tej przeżywanej i tej podglądanej, ale za każdym razem opowiedzianej z mistrzowską precyzją. „To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ Wisława Szymborska nie lubi tematycznych antologii swojej poezji” - mówi sekretarz noblistki Michał Rusinek.

Przypomnijmy, że Wisława Szymborska, obecnie 84-latka, to polska poetka, eseistka i krytyk literacki, a także tłumaczka literatury francuskiej. Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1996 r. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Za pośrednictwem Jacka Kuronia i jego Fundacji „Pomoc Społeczna SOS” Szymborska przekazała część Nagrody Nobla na zakup okien do budowanego w Świdnicy Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Za pomoc dla świdnickich dzieci otrzymała Dziecięcą Nagrodę Serca.



Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Wisława Szymborska, miłość, poezja, wiersze


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »