kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Wystawa "Kto ty jesteś?" czyli o patriotyzmie dla dzieci
2013/11/5 21:50:00

W dniach od 9 do 17 listopada w Poznaniu w Concordia Design będzie można oglądać wystawę zatytułowaną „Kto ty jesteś?”. To szczególny projekt, który uczy patriotyzmu najmłodszych, objaśniając i oswajając tak abstrakcyjne dla dziecka terminy jak: ojczyzna czy bohaterstwo. W ramach akcji 11 listopada w Dzień Niepodległości odbędą się warsztaty dla dzieci „Niepodległość czyli kreatywny patriotyzm”. A wszystko po to, aby pokazać dzieciom w jaki sposób na co dzień mogą przejawiać patriotyzm w prostych czynnościach.

Wystawa „Kto ty jesteś?” to część akcji społecznej obejmującej wydawnictwo książkowe, działania w Internecie oraz cykl spotkań dla dzieci i młodzieży. Hasła kampanii, autorstwa Joanny Olech, bliskie są idei solidarności, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. Opracowanie graficzne Edgara Bąka poszerza znaczenie tekstu i nadaje przekazowi rangę sztuki użytkowej. Całość prowokuje do dyskusji dziecka z dorosłymi - nie tylko o patriotyzmie. Wystawa prezentuje zestaw blisko trzydziestu plakatów, które dzięki prostej ikonografii i bardzo przyjaznym, bezpośrednim tekstom pozwalają w łatwy sposób wytłumaczyć dzieciom pojęcie patriotyzmu i uczą „dobrych nawyków” np.: „Pomagam. Jestem patriotą”, „Zamalowałam wulgarny napis na kamiennicy. Jestem patriotką”.

W czasie trwania wystawy, 11 listopada z okazji Dnia Niepodległości, w Concordia Design odbędą się warsztaty „Niepodległość czyli kreatywny patriotyzm”. Dzieci będą poznawać różne oblicza patriotyzmu i rozmawiać o tym, jak być patriotą na co dzień. Warsztaty są inspirowane wystawą „Kto ty jesteś?”. (Na warsztaty nie obowiązują zapisy, bilet 5zł).

Założeniem akcji "Kto ty jesteś?” jest myśl, że patriotyzm nie powinien być dla dziecka zadaniem ponad siły. Jeśli ma stać się wewnętrznym imperatywem, a nie tylko ozdobnym kotylionem rocznicowym, to poprzez małe odruchy społecznej solidarności, na dziecięcą miarę. Tytuł nawiązuje do „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy z roku 1901 - popularnego wiersza, recytowanego przez wiele pokoleń.
fot. patrio_1
Idea projektu:

„Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych terminów? Takich jak na przykład: wierność... respekt... wrażliwość...? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Możemy je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują. Weźmy patriotyzm. Pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp usłużnie podsuwa cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa. A jako, że dzieciaki - z oczywistych względów - nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia - słowo to staje się abstraktem, sprawą „nie dla dzieci”.

Salwy honorowe, kadzidła i wieńce, jakie towarzyszą celebracji patriotyzmu, przykrywają jego inny, codzienny sens, a mianowicie - współuczestniczenie, współtroskę, współdziałanie na rzecz współdobra. Są to drobne, codzienne akty współodpowiedzialności za kraj. W tak rozumianym patriotyzmie dziecko ma szansę wypełnić cząstkę obywatelskiej misji - ma swój „zagonek” do uprawy, swoją pulę chwalebnych uczynków i dobrych nawyków, które składają się na dobrostan kraju - Joanna Olech.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dziecko, patriotyzm, wystawa


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »