kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Batalia o stawkę VAT na książki
2007/4/25 0:10:00

Dwa dni temu minister kultury, Kazimierz Ujazdowski zapowiedział, że zamierza walczyć o to, aby w Polsce utrzymana została zerowa stawka VAT na książki. „Procedury unijne są w tym przypadku dość skomplikowane, ale zrobimy, co w naszej mocy,” mówił na spotkaniu z wydawcami.

W czasie procesu akcesyjnego do Unii Europejskiej nasz kraj otrzymał zgodę na utrzymanie zerowej stawki podatku VAT na książki oraz czasopisma specjalistyczne. Okres zezwolenia na tego rodzaju rozwiązanie upływa w grudniu bieżącego roku. Jak informuje Instytut Książki, z przeprowadzonych przezeń analiz wynika jednoznacznie, że podniesienie wspomnianej stawki VAT będzie miało odzwierciedlenie w zwiększeniu cen i negatywnie wpływ na poziom czytelnictwa w Polsce.

Szwedzkie badania wykazały, że podniesienie stawki VAT o dany procent przyczynia się do spadku zakupu książek o ten sam procent. Poziom czytelnictwa w naszym kraju jest już i tak bardzo niski, dalsze jego obniżenie jest więc bardzo niewskazane. W Unii nie istnieje jednolity system opodatkowania książek, w Wielkiej Brytanii i Irlandii wynosi ona 7%, w kilku innych krajach jest nawet niższy.

Dyrektor Instytutu Książki, Magdalena Ślusarska powiedziała, że Polska zdecydowanie powinna starać się o utrzymanie zerowego podatku na książki. Zachowanie danego status quo będzie jednak trudne, bo wymaga zgody przedstawicieli wszystkich państw członkowskich.


()
Oprac: Joanna Papiernik

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: VAT, czytanie, książka


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »