kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Teatralna pogoń za bajką
2011/10/6 18:40:00

Teatr plastyczny, teatr lalek, animacja, pantomima, teatr czarny, taniec… - teatry z Polski i świata już szósty dzień prezentują niezwykłe, ciekawe spektakle w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011. Z kolorowym światem teatru mogą spotkać się już kilkumiesięczne niemowlęta, a dorośli odkryć obrazy Chagalla w spektaklu Teatru Lalki i Aktora Groteska z Krakowa. Festiwal Korczak to „więcej niż teatr” to „Teatr +…” warsztaty, happeningi, rozmowy i dyskusje z twórcami, wystawy plastyczne, Jurorzy Juniorzy, Festiwalowe Studio Internetowe... To już ostatnie dni, gdy Warszawa gości spektakle dla młodego widza.

Dzisiejszy „festiwalowy” dzień rozpoczął się od wyprawy do magicznego świata bajek. W teatrze Rampa przedstawiony został bowiem przedpremierowo zabawny, familijny spektakl „W pogoni za bajką” - pełen niespodziewanych zwrotów akcji, rozśpiewany i roztańczony. Charakteryzuje się on nieustającą zabawą konwencjami, zarówno w warstwie literackiej, inscenizacyjnej jak i muzycznej (muzykę do spektaklu skomponował Piotr Rubik).

Również w tym roku nie zabrakło tradycyjnego „Biegu ze złocistym” – czyli uczczenia pamięci Doktora Janusza Korczaka. Każdy z uczestników biegu chwycił w swoje ręce „Złocistego”, czyli dużego, pięknego słonecznika i zaniósł go pod pomnik patrona festiwalu. Miejsce skąd ruszyła parada - schody teatru Lalka nie są miejscem przypadkowym. Tutaj mieścił się sierociniec Janusza Korczaka.

Kilka lat temu zastanawiałam się, jak razem z dziećmi oddać hołd Januszowi Korczakowi. W rezultacie mamy jeden dzień w czasie Festiwalu, kiedy w Teatrze Lalka zespoły dziecięce prezentują swoje spektakle w miejscu gdzie dawniej stał sierociniec. To właśnie z niego Janusz Korczak ruszył w ostatnią podróż ze swoimi podopiecznymi. Dzisiaj z Teatru Lalka w południe ruszył kolorowy, długi wąż żółtych słoneczników - to dzieci radosne, uśmiechnięte niosą kwiaty dla Janusza Korczaka, a widząc pomnik Doktora - biegną i każde z nich obsypuje słonecznikami „Dobrego człowieka”– powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.

Początek weekendu w teatrze…

Jutro publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl „Pod-Grzybek”, który porusza sprawy ostateczne w sposób mądry, a jednocześnie pogodny i z poczuciem humoru. W pracy nad tym przedstawieniem spotkali się mistrzowie teatru lalek, którzy twierdzą, iż zamiast chować się i bronić przed prawdą o życiu i przemijaniu można pokazać jego zadziwiającą logikę, co pomaga uporządkować myślenie i znaleźć swoje miejsce w tej niezwykłej układance. (Teatr Rampa godz. 9:30, 12:00).
Kolejna propozycja to „Inspektor Psina” - komedia kryminalna dla dzieci i ich rodziców z poplątaną intrygą i z „psem” w roli zabawnego policjanta, a także magicznym Lustrem, mówiącym tylko prawdę (Teatr Rampa, godz. 11:00, 14:00).

„Bez Tytułu II” jest dziełem osobistym, eksperymentalnym i terapeutycznym. Twórca i pomysłodawca grupy, Piotr Boruta, znany z telewizyjnego programu Mam Talent, wzorując się na serialach, postanowił iść z duchem czasu i zaprezentować publiczności kolejne „odcinki” tego samego projektu. W skład grupy teatralnej wchodzą osoby o lekkiej niepełnosprawności intelektualnej. Dodatkową atrakcją będzie udział w spektaklu kreatywnej małpki o niewinnym imieniu Czocher. (Teatr Lalka, 18.00)
Ostatnią piątkową propozycją jest spektakl „Na Arce o ósmej” pełna humoru, ale i refleksji opowieść o lojalności, zdradzie i dylematach wyboru, ale też o problemie obecności Boga w świecie dziecka. Teatr Lalka zaprasza widzów od 6 roku życia na godzinę 11.00 i 17.30.

Festiwal organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Festiwal od 10 lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek, która jest Dyrektorem Festiwalu. Wieloletnia już historia Festiwalu (pierwszy zorganizowany był w 1994 roku) to efekt konsekwentnego wybierania spektakli o najwyższym poziomie artystycznym, których tematyka obejmuje także istotne problemy dziecka, wspomaga walkę o jego prawa, roztrząsa dylematy moralne. Festiwal staje się forum wymiany poglądów i doświadczeń oraz sprzyja poszerzaniu horyzontów, nie tylko teatralnych.

Więcej informacji na temat Festiwalu dostępnych jest na stronie:


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bajka, teatr


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»