Tytuły dla „Ambasadorów Polszczyzny” już 10 listopada
2008/11/6 8:30:00
10 listopada w sali Akademii Muzycznej w Katowicach po raz pierwszy zostaną wręczone tytuły „Ambasadora Polszczyzny”. Tytuł ten jest przyznawany osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny poprzez działalność artystyczną, naukową, publicystyczną, duszpasterską lub w każdej innej sferze życia publicznego.
„Ambasador Polszczyzny” to człowiek, który propaguje język polski przez jego wzorcowe używanie w mowie lub piśmie. Powinien także uczestniczyć w przedsięwzięciach mających na celu promocję języka polskiego i kultury polskiej w kraju i za granicą. Wyróżnienia ustanowiło prezydium Rady Języka Polskiego.
Tytuł zostanie przyznany w pięciu kategoriach: Ambasador Polszczyzny w Mowie, Ambasador Polszczyzny w Piśmie, Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju, Młody Ambasador Polszczyzny - dla osoby do 35. roku życia oraz Ambasador Polszczyzny Regionalnej. W każdej z tych kategorii nominowano trzy osoby. Są wśród nich duchowni, naukowcy, pisarze, dziennikarze i artyści, m.in. abp Tadeusz Gocłowski, Jacek Fedorowicz, Janusz Głowacki, Maciej Stuhr i zespół Trebunie Tutki.
Kapituła przyzna także Tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny, który w tym roku otrzyma Tadeusz Konwicki.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »