kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Za tydzień rusza Międzynarodowy Festiwal Kryminału
2015/5/19 23:10:00

W dniach od 26 do 31 maja 2015 odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Już dwunasta edycja tej imprezy. Miłośnicy kryminału z pewnością się nudzić – organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla uczestników wydarzenia.

Po pierwsze: Nagroda Wielkiego Kalibru!

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru do dwunastej edycji nagrody nominowała następujące powieści:
1. Katarzyna Bonda, Pochłaniacz (Wydawnictwo Muza),
2. Wojciech Chmielarz, Przejęcie (Wydawnictwo Czarne),
3. Mariusz Czubaj, Martwe popołudnie (Wydawnictwo Albatros),
4. Ryszard Ćwirlej, Błyskawiczna wypłata (Wydawnictwo Zysk i Sk-a),
5. Zygmunt Miłoszewski, Gniew (Wydawnictwo W.A.B.),
6. Małgorzata Sobieszczańska, Z ostatniej chwili (Wydawnictwo Oficynka),
7. Marcin Wroński, Kwestja krwi (Wydawnictwo W.A.B.).

Z nominowanymi będzie można się spotkać 29 maja na starciu Jurorzy kontra Nominowani kontra… publiczność! Pytania można (a nawet trzeba) zadawać pod wydarzeniem na FB: https://www.facebook.com/events/1578452419090960/.

Po drugie: Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana za całokształt twórczości w tym roku trafi do rąk trzykrotnego zdobywcy Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej: H?kana Nessera. Pisarz spotka się z czytelnikami 30 maja (sobota) o godz. 19.00 we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5).

Po trzecie: Agatha Christie! W tym roku przypada 125. rocznica urodzin królowej kryminału, a Międzynarodowy Festiwal Kryminału włącza się w obchody tego jubileuszu. Agathę Christie uczcimy między innymi w czasie pierwszego dnia sesji naukowej „Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju, czyli na tropie topiki kryminału”, poświęconego wyłącznie jej twórczości, i podczas panelu dyskusyjnego „A jak Agatha”, w którym o swojej kryminalnej idolce dyskutować będą Katarzyna Bonda, Marta Guzowska i Gaja Grzegorzewska. Królowej kryminału będą również poświęcone wykłady i wystawa, uczestnicy Kryminalnych Warsztatów Literackich będą zaś szlifować swoje opowiadania wykorzystujące schemat zamkniętego pokoju. A na deser w czasie Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru niespodzianka od wnuka Agathy Christie, Mathew Pricharda!

Po czwarte: Goście, goście! Prócz całej plejady pierwszoligowych polskich autorów kryminałów do Wrocławia zawitają także dwaj autorzy zagraniczni: David Hewson – angielski autor kryminałów i thrillerów, m.in. bestsellerowej serii „Dochodzenie” stworzonej na podstawie serialu „The Killing”, i Martín Solares – z dalekiego Meksyku!

Po piąte: Detektywistyczne pasmo dziecięce. Łączymy siły z Festiwalem Literatury dla Dzieci. Bo kto powiedział, że kryminał to lektura tylko dla dorosłych? Nieco młodszych miłośników powieści detektywistycznej i kryminalnych zagadek zapraszamy na spotkania z Rafałem Kosikiem, Agnieszką Stelmaszyk, Joanną Jodełką oraz Marcinem Mortką.

Po szóste: Pasmo naukowe. Gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, prócz tych, którzy zbrodnią parają się tylko na papierze, są również ci, którzy mają z nią do czynienia na co dzień. Toteż w czasie tegorocznej edycji nie zabraknie spotkań z praktykami: profilerem (spotkanie tylko dla osób pełnoletnich), prokuratorami, inspektorem policji oraz medykiem sądowym (wydarzenie naukowe „Ostatni kontakt – między światem żywych a umarłych” tylko dla osób pełnoletnich), a na deser prof. Maciej Szostak oraz Sebastian Zakrzewski spróbują odpowiedzieć na wielkie pytania kryminologii.

Po siódme: Wykłady otwarte – w tym roku wygłoszą je akademicy: prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Anna Gemra i prof. Violetta Wróblewska, pisarze Martín Solares i Magdalena Parys oraz profiler Jan Gołębiowski.

Po ósme: Pojedynek grafomanów, w którym zmierzą się Mariusz Czubaj i Zygmunt Miłoszewski – który z nich wyjdzie ze starcia obronną ręką, dowiemy się 29 maja.

Po dziewiąte: Pokaz „Ziarna prawdy”, poprzedzony prelekcją twórców: Borysa Lankosza – reżysera oraz Zygmunta Miłoszewskiego – autora powieści, która stała się podstawą filmu.

Po dziesiąte: Mityng AA (anonimowych autorów) połączony z premierą tomu opowiadań „Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia”. Z autorami, absolwentami Kryminalnych Warsztatów Literackich, porozmawia dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Irek Grin.
()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Agatha Christie, Festiwal Kryminału, Wrocław, kryminał, powieść, wystawa


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »