kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Fryderyk 2006
2007/4/16 13:50:00

Tegoroczna, trzynasta edycja gali wręczenia nagród FRYDERYK będzie specjalna. Po kilku latach przerwy gala ta otrzyma odpowiednią oprawę medialną, promocyjną i organizacyjną. Laureatów nagród FRYDERYK 2006 poznamy 17 kwietnia.

Uroczyste wręczenie statuetek w kategorii muzyki rozrywkowej odbędzie się w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, zaś w kategoriach muzyka poważna i jazz – w położonej obok Fabryki, na warszawskiej Pradze-Północ, Bazylice oo. Salezjanów.

Edycje nagród Fryderyk w latach 90-tych, czyli w okresie świetności tej imprezy, były organizowane w Sali Kongresowej i w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmitowane były w TVP, TVN oraz TV Puls. Jednak w ciągu ostatnich lat uroczystości te nie miały należytej oprawy, zniknęły również z telewizji. Powstały Superjedynki Pr. I TVP, Top Trendy Polsatu, czy Eska Music Awards Radia Eska. Gala wręczenia Fryderyków stała się wydarzeniem czysto środowiskowym, „wylądowała” w domu towarowym Traffic, by w roku 2006 pojawić się jedynie on-line w internecie. Pierwsza uroczystość wręczenia statuetek FRYDERYK odbyła się 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Obecna statuetka Fryderyka różni się znacznie od tej, która była wręczana w początkowych edycjach Nagrody. W 1995 roku, jeszcze przed ceremonią wręczenia Fryderyków, wokół Nagrody pojawiło się szereg kontrowersji. Przeciwko wizerunkowi statuetki, ale również przeciwko nazwie szczególnie ostro protestowało środowisko muzyki poważnej. Pod naciskiem tych protestów postanowiono zaprojektować statuetkę na nowo. Dzisiejsza rzeźba, autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich jest trzecią statuetką, przyznawaną nieprzerwanie od edycji FRYDERYK '97.

Jury przyznające Nagrody FRYDERYK to 872 członków Akademii Fonograficznej: artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z branży fonograficznej. Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej turze jury oddaje głosy na pozycje wybrane dowolnie (z uwzględnieniem poszczególnych kategorii) z Listy Wydawnictw Fonograficznych, powstałej na podstawie zgłoszeń nadesłanych przez firmy fonograficzne i indywidualnych artystów. W wyniku tego głosowania wyłaniane są nominacje. W drugiej turze członkowie Akademii Fonograficznej oddają głos na jedną z nominacji w każdej kategorii. Tak wyłaniani są laureaci.
Począwszy od momentu powstania Akademii Fonograficznej w edycji FRYDERYK '99 artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej przyznawana jest Nagroda Złoty FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych. Do tej pory tę szczególną nagrodę otrzymali: Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen, Władysław Szpilman, Krystian Zimerman. W edycji FRYDERYK 2005 laureatami Nagrody Złoty Fryderyk zostali Andrzej Kurylewicz i Antoni Wit.
W edycji FRYDERYK 2006 wytwórnie fonograficzne oraz indywidualni artyści nadesłali zgłoszenia 42 albumów muzyki poważnej, 25 płyt jazzowych, ponad 120 albumów z polską muzyką rozrywkową, 73 albumy zagranicznych wykonawców oraz niemal 130 singli i 90 wideoklipów. 31 artystów rywalizowało o nominacje w kategorii Nowa Twarz Fonografii.
Na obydwu galach wręczenia Fryderyków pojawią się artyści i przedstawiciele polskiego przemysłu muzycznego. Wśród tegorocznych kandydatów na zwycięzców najwięcej, bo aż 8 nominacji w kategoriach: Album Roku Pop, Piosenka Roku, Kompozytor Roku, Autor Roku, Wokalistka Roku, Produkcja Muzyczna Roku (2 nominacje) oraz Videoklip Roku, otrzymała wokalistka Ania Dąbrowska. Tuż po niej, z 6 nominacjami w kategoriach: Album Roku Pop, Piosenka Roku, Kompozytor Roku, Produkcja Muzyczna Roku, Videoklip Roku oraz Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna, znajduje się Smolik.


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Fryderyk, Frydryki, kultura, muzyka


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »